O szkole

Zadaniem Technikum Leśnego w Warcinie jest kształcenie przyszłych pokoleń leśników. W Polsce istnieje niewiele szkół takiego typu. Na Pomorzu występuje jedynie Technikum Leśne w Warcinie. Wszystkie szkoły charakteryzują się swoistymi tradycjami. Od pierwszej klasy mamy styczność z przedmiotami, które przygotowują nas do wykonywania zawodu leśnika. Tradycją szkoły w Warcinie jest obowiązkowe umundurowanie w godzinach lekcyjnych.

Uczniowie mieszkają w internacie, a zajęcia szkolne odbywają się w Pałacu, w którym znajdują się:

• gabinety do nauczania przedmiotów zawodowych,
  • gabinety do nauczania przedmiotów ogólnokształcących,
  • pracownie informatyki,
  • centra informacji multimedialnej,
  • pracownia SILP,
  • biblioteka,
  • pokój nauczycielski i sala kominkowa,
  • biała sala,
  • sala myśliwska,
  • gabinet dyrektora oraz jego zastępcy,
  • sekretariat,
  • pomieszczenia pracowników administracji,
  • magazyn sprzętu wykorzystywanego podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych,
  • magazyn materiałów budowlanych i części zamiennych.

Ponadto szkoła posiada bazę materialną, w skład której wchodzą:

• obiekty dydaktyczne,
  • ogród botaniczny i Leśnictwo Szkolne,
  • internat szkolny,
  • zaplecze gospodarcze ze sprzętem technicznym,
  • budynki mieszkalne i gospodarcze dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Przygotowanie zawodowe młodzieży zdobywane jest w ramach kształcenia teoretycznego jak i praktycznego. Służy temu realizacja programu nauczania przedmiotów ogólno - zawodowych niezbędnych w zawodzie leśnika - biologii leśnej, ekologicznych podstaw ochrony środowiska, rysunku zawodowego, ekonomiki leśnictwa, użytkowania komputerów oraz przedmiotów typowych dla zawodu leśnika - maszynoznawstwa leśnego, hodowli lasu, ochrony lasu, użytkowania lasu, gospodarki łowieckiej, urządzania lasu. Nieodzowną częścią w kształceniu przyszłej kadry leśnej są zajęcia praktyczne i praktyka zawodowa.

Praktyka zawodowa uczniów technikum leśnego realizowana jest od klasy pierwszej do czwartej. Jej celem jest opanowanie techniki wykonywania typowych prac gospodarczo - leśnych. Praktyki w klasach pierwszych odbywają się w okresie wiosennym. Ich zadaniem jest kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie wykonywanych prac szkółkarskich, zalesieniowych i odnowieniowych. W ramach praktyk zawodowych w klasach trzecich i czwartych uczniowie przyswajają sobie umiejętności niezbędne dla robotnika leśnego oraz kształtują podstawowe umiejętności organizacyjne.

Uczniowie klas trzecich odbywają praktyki wiosną i jesienią. Natomiast w klasach czwartych praktyka przypada na okres jesienno - zimowy. Zajęcia praktyczne realizowane są w klasie czwartej z zakresu hodowli i gospodarki lasu. W tym też okresie uczniowie odbywają kurs pilarza i kurs szacunku brakarskiego. W ramach kursu pilarza na terenie szkoły Husqvarna organizuje wykłady i pokazy. Dzięki wykładom uczniowie nabywają wiedzy teoretycznej na temat urządzeń przydatnych pilarzowi. Natomiast w ramach pokazów uczniowie zdobywają niezbędną praktykę.

Technikum Leśne w Warcinie
im. prof. Stanisława Sokołowskiego

77-230 Kępice; ul. Darzbór 18, Warcino

tel: 518 961 010, 518 961 051, 598 576 601, 598 576 602