Chwilowo brak informacji...
21Luty
2014
Szkolne Walentynki

W której szkole nie ma zakochanych par, ukrytych miłości, czy miłych koleżeńskich sympatii? W naszej jest ich sporo, stąd w piątek 14 lutego w szkole obchodziliśmy Święto Zakochanych. W tym jedynym dniu w roku w szkole leśnej, w której panuje odwieczny zielony kolor było czerwono, "serduszkowo" i "amorkowo".

Przez tydzień w bibliotece szkolnej wystawiona była "Walentynkowa Skrzynka" oraz można było kupić walentynkową karteczkę. W piątek karteczki trafiły do adresatów.

Walentynki w południowej i zachodniej Europie obchodzone są od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90 XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. No tak, ale czy może być coś złego w okazywaniu sobie pozytywnych, sympatycznych uczuć? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Lucyna Mielniczek